SEMO Pastiňák setý DLOUHÝ BÍLÝ

1 hodnocení
14 Kč
Skladem
- výnosná odrůda s dlouhým kořenem, odolná proti chorobám, je dobře skla dovatelná, vhodná k sušení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Pastiňák set: DLOUHÝ BÍLÝ * (Pastinaca sativa L. / Paštrnák siaty)

Velmi výnosná odrůda s dlouhým kořenem, odolná proti chorobám. Rostlina je bujného vzrůstu, kořen je kuželovitý, 25 - 30 cm dlouhý, ostře zakončený, okrový. Dužnina je kompaktní, aromatická, krémově bílá s malým mramorovým srdéčkem. Odrůda je velmi dobře skladovatelná, vhodná pro přímý konzum i pro konzervaci, zejména sušením. Možno vysévat i v listopadu, těsně před příchodem mrazů. Ze 100m2 lze sklidit 290 - 330 kg kořenů. Dobře přezimuje v půdě, snáší i těžší a vlhčí půdy. Velmi kvalitní kořen poskytuje při pěstování na hrůbcích.

Pastiňák je  zatím méně používanou zeleninou, pěstuje se pro kořeny, které se vzhledově velmi podobají petrželi, chutí připomínají mrkev. Ve srovnání s mrkví však obsahují více vitamínu C - 180 mg na 1000 g - a méně provitamínu A, z dalších vitamínů pak obsahují vitamín E a  B12.

Pastiňák je plodinou druhé tratě, pěstitelsky nenáročný. Vyhovuje mu vlhčí prostředí, daří se mu i ve vyšších polohách, snáší i mírné zastínění.  Vyžaduje hluboké hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu, čerstvé hnojení působí nepříznivě na skladovatelnost. Sejeme brzo na jaře do řádků 30 cm vzdálených, v řádku jednotíme na 4 - 7 cm. Sklízíme na podzim, dobře přezimují na záhoně.

Vegetační doba je 210 - 230 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - III.-IV.

• do sponu - 30 x 4-5 cm

• sklizeň - IX.-X.

Ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Dávkování: 4 g osiva na 10 m2

Postup při skladování pastiňáku:

Nejdříve je třeba oklepat ulpívající zeminu, poté uříznout nať ve výšce asi 1 cm a vytřídit poškozené kořeny. Zdravý pastiňák lze uskladnit v nějaké bedně. Ukládá se vždy řada pastiňáku a to vedle sebe střídavě špičku a hlavu. Jednotlivé vrstvy se pak proloží vrstvou rašeliny s pískem, nebo vlhkou lehkou zeminou. Zabraňuje to vysychání kořenů. Bedna se potom uskladní v chladném, větratelném prostředí. Pastiňák lze přes zimu skladovat také na zahrádce. Sklizené kořeny se kónicky naskládají do hromady, špičkami dovnitř. Hromada se přikryje slámou nebo senem a na povrchu se vše přikryje asi 15 cm silnou vrstvou zeminy. V březnu musí být tento "krecht" otevřen, jinak by pastiňák začal rašit. Nové výhonky se odstraní a pastiňák se poté uskladní v bedně, odkud se postupně spotřebovává.

Balení: 2 g