MoravoSeed Kapusta růžičková CASIOPEA

Novinka
Neohodnoceno
16 Kč
Skladem

- polopozdní odrůda určená zejména pro postupnou sklizeň

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kapusta růžičková CASIOPEA ( Brassica oleracea L. )

Rostlina je vysoká 110-125 cm. Má dobrou odolnost proti mrazu. Vegetační doba od výsadby je 150-165 dnů.

Kapusta růžičková je velmi otužilá a odolná zelenina a je bohatá na vitamin C.  Posiluje imunitní systém, krvetvorbu a zvyšuje pevnost tkání. Dále se pyšní obsahem beta karotenu, kyseliny listové, vitamínu E a draslíku. Nedoporučuje se při trombóze a lidem, kteří užívají léky na ředění krve.

 Můžeme ji sklízet od podzimu přes celou zimu, pokud zasadíme současně rané i pozdní odrůdy. Růžičková kapusta byla podobně jako ostatní košťáloviny vyšlechtěna z planě rostoucí brukve zelné. Růžičkové kapustě vyhovuje úrodná, středně těžká humózní půda.  Zařazujeme ji do první tratě. Vyžaduje dostatek živin v půdě a vydatnou zálivku, zvláště koncem léta. Rané odrůdy vyséváme od začátku do poloviny jara na záhon chráněný před větrem.Semena vyséváme do rýhy 1 cm hluboké, když semenáčky narostou do 2 cm, vyjednotíme je aspoň na 5 cm od sebe. Rané odrůdy budou dozrávat od podzimu až ke sklonku roku. Pozdnější odrůdy vyséváme v polovině jara, přičemž způsob výsevu a jednocení jsou stejné. Dozrávat budou od časné zimy do jara. Předpěstované sazenice vysazujeme na záhon od poloviny června, během vegetace můžeme přihrnovat. Pro stejnoměrný vývoj růžiček se doporučuje odstranění růstového vrcholu (ulomením) koncem srpna až v září. Sklízíme podle potřeby až do zámrazu i v průběhu zimy.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku - III. - IV.

•  výsadba na záhon - V.

• do sponu - 60 x 50 cm

• sklizeň - I. - III., IX. - XII.

Postup při skladování kapusty růžičkové:

Kapustičky sklízíme, dokud jsou malé. Standardní odrůdy jsou nejchutnější až poté, co přejdou první mrazíky, ale novější odrůdy, obvykle hybridní, jsou vyšlechtěny tak, aby byly sladké od samého začátku. Kapustu lze uskladnit tak, že se nechá přímo na záhonu, některé odrůdy snesou až - 15 °C a mohou dobře přezimovat i na poli a sklízet se průběžně během mírné zimy.  Špatně snášejí velké teplotní rozdíly. Nejvíce jim vadí silné sluneční ozáření nebo rychlé zahřátí, které následuje po nízkých teplotách. Pokud však kapustu ochrání sněhová přikrývka, může zůstat na záhoně až do února. Mírné promrznutí dokonce podpoří jejich správnou chuť. Při zimní sklizni se neodlamují růžičky a listy postupně, vhodnější je s růžičkami odříznout celý košťál. Dále je možné kapustu vyrýt a založit i s kořeny do chladného pařeniště, kde vydrží až do března. Kapustu i s kořeny lze i uskladnit ve sklepě do vlhkého písku.

Balení: 230 ks