MoravoSeed Pór letní - Golem

1 hodnocení
19 Kč
Skladem

- poloraná odrůda pro letní a podzimní sklizeň. Délka spotřební části do 35cm.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Rostliny jsou středně vysoké až vysoké. K prodloužení vybělené části stonku sázíme sazenice 3 mm silné do brázd hlubokých 10-15 cm a později postupně přihrnujeme. Vegetační doba od výsevu je 140-160 dní.Vegetační doba od výsevu je 155 - 165 dní.

 

Pór pravý pochází z Přední Asie, záznamy o jeho pěstování jsou staré přes čtyři tisíce let. Oblíbený byl již tehdy pro široké použití v teplé i studené kuchyni i pro léčivé účinky obsažených látek jako jsou draslík, vápník, železo a fosfor, dále karoten, niacin (vitamin B3), vitamin. Éterické oleje a minerální látky obsažené v póru ovlivňují tvorbu žaludečních šťáv a trávení. Pór je také skvělým pomocníkem při nachlazení. Lidé trpící revmatem, dnou nebo cévními změnami způsobené stářím by jej měli zařadit do svého jídelníčku pravidelně. Nejvíce vitamínu je obsaženo nikoliv v bílé časti, ale v listech. Proto bychom měli konzumovat právě i je.

Pór lze s úspěchem pěstovat na všech hlubokých půdách zásobených živinami a humusem. Nejlépe mu vyhovuje neutrální půdní reakce. Není náročný na polohu, zařazuje se obvykle do druhé tratě.

 

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - I.- IV.

• výsadba - III.-I V.

• do sponu - 40 x 15 cm

• sklizeň - VIII.-.X.

Balení: 1,2 g

Postup při skladování pórku:

Zimní odrůdy pórku dobře odolávají nízkým teplotám, vydrží i mráz -15°C. Pro úspěšné přezimování na záhonu lze použít jako ochranu před silnými mrazy např. nastýlku z listí, případně slámy nebo přihrnutí zeminy k rostlinám tak, aby byla zakrytá celá konzumní část (až po listy). Jinak pórek vyrytý ze země se skladuje špatně. Lze skladovat v ledničce (maximálně však cca 20 dní). Pokud je třeba uchování po delší dobu, je nutné skladovat jej v mrazničce.