SEMO Mangold - LUCULLUS

3 hodnocení
20 Kč
Skladem

- řapíkatá odrůda mangoldu, určena k řezu, čepele listů jsou světle zelené

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mangold: LUCULLUS ** (Beta vulgaris L. var. vulgaris / Mangold)

Řapíkatá odrůda mangoldu, určená k řezu, s širokými listy, tlustými žebry a s řapíky až 6 cm širokými a 2 - 3 cm silnými. Čepele listů jsou světle zelené. V roce poskytuje několik sklizní. Seje se na jaře, sklízí po celý rok. Nevybíhá do květu.

Mangold je mnohými považován za druh špenátu, ale není tomu tak. Je ovšem, ale mnohem zdravější než špenát, a to zejména proto, že neobsahuje tolik kyseliny šťavelové. Zato obsahuje mnoho vitamínu C, jehož množství, ale může klesnout neopatrným zpracováním. Dále pak obsahuje vitamín B, E a A. Z minerálních látek nám mangold nabízí vápník, draslík, hořčík, fosfor a železo. Protože je příbuzný s řepou, obsahuje prvek betain. Betain je spolu s dalšími složkami účinný proti kornatění cév, aktivuje činnost jater a brání jejich tukové degeneraci. Mangold také mimo jiné podporuje tvorbu a vylučování trávících šťáv a je velmi účinný v prevenci nádorových onemocnění. Mimo to má příznivé účinky na látkovou výměnu a posiluje nervový systém. Pročisťuje krev a díky obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti. Je vhodný i při redukčních dietách, protože je nízkokalorický, 100 g mangoldu obsahuje jen 59 kJ.

Z pěstitelského hlediska není pěstování mangoldu nikterak složité. Výsev osiva se provádí až v druhé polovině dubna. Vysévá se do hloubky asi 3 cm. Po vytvoření pěti - šesti pravých listů na rostlinách se provádí jednocení. Na záhonech se nechávají pouze nejsilnější jedinci a ty se přihnojují ledkem. Půda se kolem mangoldu v průběhu vegetačního období kypří pravidelně. Zvlášť v suchém období se mangold neobejde bez zálivky, protože nedostatek vláhy u něj může způsobit nežádoucí vybíhání do květu. Snáší dobře i polostín a příznivý vliv na jeho růst má vyšší vlhkost vzduchu a vlhké půdní podmínky. Jeho pěstování je zvlášť vhodné v teplejších oblastech. V oblibě má půdu s vyšším obsahem živin. Lze jej pěstovat i na půdě hnojené chlévskou mrvou. Sklíze se postupně, po odřezání listů znovu obráží a poskytuje tak úrodu po celé vegetační období.

Vegetační doba je 65 - 75 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - III.-V.

• do sponu - 30 x 15 cm

• sklizeň - VII.

Ošetřeno proti chorobám: NE

Postup při skladování mangoldu:

Mangold jako jiná listová zelenina není zrovna vhodná k uskladnění. Pokud je jej však třeba uskladnit, provede se to tak, že se odřezané řapíky vždy uchovají v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby neovadaly. Sáček má být pootevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Takto lze mangold uchovat až 5 dní. Pro případné skladování se nemají používat nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Listy (řapíky) se umývájí vždy až těsně před použitím.

Balení: 3 g