MoravoSeed Kerblík setý COMMUN

Novinka
1 hodnocení
16 Kč
Skladem

- oblíbené koření s léčivými účinky, vonící po anýzu

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kerblík setý COMMUN ( Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. )

Osivo vyséváme přímo na vlhčí polostinné stanoviště. Rostliny jsou vhodné i k pěstování v květnících či v zimě ve skleníku. Používáme čerstvé listy do polévek, salátů a francouzské kuchyně. Čistí krev a působí močopudně.

Kerblík se svou vůní a vzhledem podobá petrželi. Tato jednoletá bylinka obsahuje hořčiny, flavonoidy, glykosidy, vitamin C, magnézium, železo a jiné látky. Pomáhá při potížích s trávením, zvracení či horečce, zlepšuje krevní oběh ( čistí krev ), detoxikuje ledviny, játra a žlučník. rychle roste, jeho aroma připomíná anýz. Kerblík setý se obvykle používá k dochucování polévek a salátů. Jde o oblíbené koření s léčivými účinky.  Rostlina dorůstá do výšky až 40 cm. Vytváří četné bílé květy uspořádané v okolících. Má jemně zpeřené lístky a drobné bílé kvítky.

Kerblík se vysévá v květnu a pěstuje jako kudrnatá petržel. Je to rostlina vhodná k pěstování v květináčích, truhlících i na záhonech. Osivo vysévejte přímo na vlhčí, polostinné stanoviště, protože na slunci ztrácí svou typickou barvu a chuť. Na slunci navíc velmi rychle vybíhá do květu, takže by se výrazně zkrátila doba jeho použitelnosti. V bytě je vhodnější pěstovat kerblík spíše na severním či východním okně. Vhodný je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát či půda. Na záhon vysévejte kerblík do řádků vzdálených cca 10 cm. Vzrostlé semenáčky vyjednoťte asi na 25 cm. Kerblík nesnáší časté přesazování. Po přesazení má tendenci ihned vybíhat do květu. Nať sklízíme před kvetením. Výsev můžeme v průběhu roka několikrát opakovat.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev na záhon - III. - IV.

• do sponu - 40 x 40 cm

• sklizeň - V. - VIII.

Postup při skladování kerblíku setého:

Nať je možné sušit, mrazit nebo nakládat do octa. Sušením listů se vůně velmi rychle ztrácí, proto doporučujeme využívat listy k ochucení potravin převážně v čerstvém stavu.

Balení: 600 ks