MoravoSeed Koriandr setý

Novinka
Neohodnoceno
19 Kč
Skladem

- oblíbená jednoletá bylina, používaná jako koření do orientálních pokrmů

Detailní informace

Detailní popis produktu

Koriandr setý ( Coriandrum sativum L. )

Zrající rostliny požneme a necháme dozrát. Zralá semena vydrolíme. Rozdrcená semena jsou vhodná do nakládaných okurek a na maso.

Koriandr obsahuje mnoho rostlinných živin a vitamínů. Byl starověkými kulturami používán při špatném trávení či jiným zažívacím poruchám. Koriandr má v sobě dvě specifické sloučeniny známé jako cineol a kyselina linoleová a obě tyto substance mají anti-artritické a antirheumatické vlastnosti. Další látka, kterou koriandr obsahuje, je známá jako dodecenal a je dvakrát tak silná v léčbě infekcí a vymýcení škodlivých mikrobů z těla, než antibiotikum. Konzumace několik polévkových lžic sekaných listů koriandru denně (například v syrovém pestu), nebo i sušený  je vynikajícím prostředkem při očistě od těžkých kovů jako je rtuť, arzenik a olovo, které se hromadí v tkáních z životního prostředí a jídla. 

Semena se používají hlavně jako koření k nakládání hub a zeleniny, jsou klasickou přísadou koření do perníku. Jako koření se uplatní v receptech thajské, indické i mexické kuchyně. Semena jsou vhodné do polévek, luštěnin i zeleninových salátů.

Tato jednoletá bylina je velmi nenáročná na pěstování. Listy mají svéráznou nasládlou pronikavou vůni a nať je také známá  jako čínská petržel. Koriandr pěstujeme na nepříliš těžkých půdách, dostatečně zásobených vápníkem. Je to jednoletá až dvouletá kulturní rostlina, vysoká až 60 cm, u nás se běžně v přírodě nevyskytuje. Na zahrádce ji lze pěstovat bez problémů. Při výsevu a na začátku růstu bylinku zalévejte, později v létě má raději sucho. Vyžaduje slunné stanoviště.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev na záhon - IV.

• do sponu - 30 x 25 cm

• sklizeň - VIII. - X.

Postup při skladování koriandru setého:

Sbírá se v podstatě vše kromě květu; kořen, lodyhy, listy i semena. Rostlina se dá sušit, mrazit, nebo nakládat. semena je potřeba před skladování dobře usušit a skladovat na suchém a tmavém místě.

Balení: 4 g