MoravoSeed Levandule lékařská

Novinka
1 hodnocení
19 Kč
Skladem

- vytrvalý, rozvětvený polokeř, vysoký 60 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Levandule lékařská ( Lavandula angustifolia )

Osivo po výsevu nezasypáváme, pouze zatlačíme do substrátu, rostlinky následně přepichujeme. Sbírá se kvetoucí nať od 2. roku, vždy za sucha. Výrazně aromatická droga má uklidňující účinky, užívá se v čajových směsích. Používá se i do vonných směsí či k aromatizaci prádla.

Levandule pochází ze Středomoří. Je to rostlina teplomilná, polokeř se silně rozvětveným stonkem. Bylinné výhony jsou hustě olistěny čárkovitými listy. Levandule patří do čeledi hluchavkovité. Hlavní obsahové látky jsou silice např. linaloon a linalylacetát. Extrakt z rostliny pozitivně působí při léčbě nervozity, nespavosti, neklidu, závratí, bolestí hlavy souvisejících s migrénou a bolestí zubů. Pomůže Vám také při pohmožděninách, nadýmání, ztrátě chuti a žaludeční nevolnosti. Dále je rostlina používaná při revmatismu, akné, menstruačních obtížích a nádorových onemocněních. Lokálně je používaná k léčbě plešatosti a jako přísada do koupelí k podpoře prokrvení.

Ideálními podmínkami pro pěstování levandule jsou lehká, spíše suchá půda a přímé slunce. To nám zaručí, že barva i aroma bylinky bude co nejintenzivnější. Semena vyséváme na jaře do misky, později přepícháme a vzrostlé sazeničky (asi okolo 10 cm) vysazujeme přímo na záhon. Bylinné řízky odebíráme z již vzrostlých rostlin, a to opět na jaře. Rostliny lze také snadno množit hřížením půdy okolo stonků. Sazenice vysazujeme na záhon ve vzdálenosti zhruba 30 cm od sebe, případně pokud chceme vytvořit živý plot, můžeme i blíže. Šlechtěné kultivary se často pěstují jako zahradní okrasné byliny, jejich blahodárná složka je ale oslabená. Okrasné rostliny pravidelně sestřihujeme do požadovaného tvaru, vytvoří tak košatější keříčky. Nedoporučuje se ale sestřihávat až do starého dřeva, rostlina pak velmi těžko obráží. Levandule přezimuje i v našich podmínkách, při větších mrazech doporučujeme rostliny zakrýt chvojím a kořeny přihrnout kompostem.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku - III.

• výsadba na záhon - V.

• do sponu - 50 x 40 cm

•  sklizeň - VII. - VIII.

Postup při skladování levandule lékařské:

Levandulový květ - květonosný stonek se sbírá během období od června do srpna, a to ještě před úplným rozvinutím květů. Sbírá se výhradně za suchého počasí. Sušte květy co nejrychleji, nelépe rozprostřené v tenké vrstvě na stinném a vzdušném místě. Můžete je sušit také zavěšené ve svazečcích. Pokud se použije umělé teplo, neměla by teplota přesáhnout 35°C. Po usušení se květy z natí sdrhávají buďto ručně nebo se odrolí přes síto a poté se zbaví cizích příměsí. Usušené levandulové květy se balí do pevných papírových obalů nebo do skleněných uzavíratelných nádob. Chrání se před vlhkem a světlem.

Balení: 0,3 g