MoravoSeed Měsíček lékařský

Novinka
1 hodnocení
16 Kč
Skladem

- oblíbená jednoletá bylina vysoká 50 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Měsíček lékařský  ( Calendula officinalis )

Postupným výsevem získáváme rostliny po celé léto. Rostliny můžeme pěstovat i z předpěstované sadby. Měsíček má antimikrobiální účinky a používá se při zánětech trávicího traktu.

Měsíček lékařský je považován za poměrně významné přírodní antibiotikum. Vnitřně se nejčastěji používá ve formě čaje ze sušené drogy. Pravidelné pití čaje z této bylinky je vhodným lékem proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater, je tedy celkově prospěšný našemu metabolismu. Protože také podporuje pocení, je vhodný i při nachlazení. Měsíček je velmi ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Šetrně léčí plísňová onemocnění kůže. Pro tyto účely můžeme použít jak nálev, tak mast z měsíčku. Nálev aplikovaný jako koupel úspěšně potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění reprodukčních orgánů.

Měsíček lékařský je nenáročný na pěstování. Když mu zajistíme dostatek slunce, vydrží i pár dní bez zalévání. Vyhovuje mu většina půd (nejlepší je vápenitá), ale ne příliš promáčená. Výsev je možný na jaře i v létě. Měsíček bývá často pěstován jako předplodina ke všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám. vyséváme v dubnu rovnou na záhon, po špetkách, spon 30 cm, mírně zasypeme. Přibližně za 10 týdnů se objevuji první květy. S výsevem můžeme v mírnějších oblastech začít už na podzim, květy se pak na jaře můžou objevit už o měsíc dříve. Rostlinu je dobré zaštípnout, aby se rozvětvila. Půdu okolo rostliny kypříme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Za sucha zaléváme. Kvete nepřetržitě celé léto. Během vegetační doby můžeme dosít další semínka, kvetení ještě prodloužíme. Na podzim jde snadno sebrat z rostlin vyzrálá semena. Někdy se měsíček množí samo výsevem.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku - III. - IV.

• výsev na záhon - IV. - V.

• výsadba na záhon - V.

• do sponu - 30 x 30 cm

• sklizeň - VI. - X.

Postup při skladování měsíčku lékařského:

Pro léčebné účely sbíráme buď celé jeho květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Sušit bychom ho měli ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování, protože na světle rychle ztrácí své účinné složky.

Balení: 1,2 g