MoravoSeed Tymián obecný
Související produkty
Detailní popis produktu
Tymián obecný ( Thymus vulgaris )
Sklízí se nať, která se seřezává 2 až 3 krát ročně vždy před plným rozkvětem. Používá se čerstvý i sušený jako samostatné koření i do kořeninových směsí. Koření je skvělé pro dochucení nádivek, polévek a omáček a výborné s drůbežím masem a rybami.
Tymián obecný je trvalka z čeledi hluchavkovitých. Pochází ze Středomoří, odkud se jeho pěstování rozšířilo i do střední a východní Evropy. V těchto oblastech se však musí přezimující rostliny chránit před zimou. Tento nízký polokeř (dorůstá obvykle do výšky 20–30 cm) patřící k rodu mateřídouška má na rozdíl od našich domácích druhů mateřídoušky dřevnatějící lodyhu, která je hustě obrostlá drobnými čárkovitými listy. Tymián začíná kvést v květnu a kvete až do září. Existuje mnoho typů s rozličnou vůní.
Tato bylinka má široké spektrum využití. Tymián je jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik, má výrazné dezinfekční a antiseptické účinky. Působí proti plísním, bakteriím a střevním parazitům. Používá se při léčbě horních cest dýchacích spojených s nedostatečnou sekrecí, při černém kašli, angíně, bronchitidě a astmatu. Zároveň se používá při revmatismu, cukrovce a léčbě chudokrevnosti a pod. Z tymiánu připravujeme čaj, tinkturu, nálev, kloktadlo a obklady.
Tymián se u nás nejčastěji pěstuje ze semínek, ty se zasévají během března až dubna do pařeniště (stačí je umístit na povrch půdy a jen zlehka přitlačit, protože klíčí na světle). Když se semenáčky dají uchopit do prstů, přepíchají se do květináčků se sadbovým substrátem, nebo přímo na vybrané stanoviště. Koncem dubna a v květnu lze tymián vysévat přímo ven do bylinkové zahrádky. Nejvhodnější je půda kyprá, písčitá či kamenitá, protože ve výživné zemině přichází tymián o svou typickou kořeněnou chuť. Tymián miluje slunné stanoviště chráněné před větrem, nepřihnojuje se. Můžete jej vysazovat do skalek, zídek, suchých štěrkových nebo pískových strání či do větších nádob. Zálivka by měla být mírná, půda však nesmí vyschnout. K zalévání je nejvhodnější odstátá voda. Po odkvětu se keř zkracuje o třetinu, aby bohatě obrostl novými výhonky a udržel si kompaktní vzrůst. Tymián sice dobře snáší sucho, ale potřebuje ochranu před chladným větrem a mrazy. Při přezimování na záhonku je nutné rostlinku přikrýt větvičkami z jehličnanů. Při pěstování doma se tymián na zimu umístí na světlé místo, zálivku vyžaduje jen mírnou a teplotu kolem 15 °C.
Přehled doby výsevu a sklizně:
• výsev do skleníku - III.
• výsadba na záhon - V.
• do sponu - 40 x 30 cm
• sklizeň - VII. - X.
Postup při skladování tymiánu obecného:
Olistěnou nať sklízejte před kvetením od května do září. Největší obsah vonných látek mají listy v poledne. Nať rychle uschne rozložená ve vzdušné sušárně, i ve vyšší vrstvě; v sušičce nesmí teplota překročit 40 °C. Čerstvé větvičky můžete nakládat do oleje či octa.
Balení: 0,2 g
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.