SEMO Fazol obecný - keříčkový MAXIDOR

1 hodnocení
29 Kč
Skladem

- žlutoluská středně raná odrůda keříčkového typu

Detailní informace

Detailní popis produktu

Fazol obecný: MAXIDOR *** (Phaseolus vulgaris / Fazula)

Středně raná odrůda keříčkového typu, 30 - 40 cm vysoká, vzpřímeného vzrůstu, s vegetační dobou od setí do sklizně 55 dní. List je tmavě zelený, menší, špičatý. Lusk je žlutý, mírně prohnutý, dlouhý 12 - 14 cm, bez vlákna, na průřezu oválný. Zrno je bílé, drobné, HTS 210 g. Tato odrůda je vhodná pro malopěstitele i velkopěstitele, je určena pro přímý konzum, pro konzervování a zejména pro mražení.

Fazol obsahuje mnoho draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, jódu, dále pak sodík a železo. Z vitaminů pak zahrnují riboflavin - B2, cennou kyselinu listovou (jedna porce vařené fazole pokryje zhruba doporučenou denní dávku kyseliny listové pro dospělého člověka), provitamin A, vitamin E a C, karoten a především pak vlákninu. Součástí fazolí je také až 30% kvalitních rostlinných bílkovin. Je důležité upozornit, že fazol obsahuje v plodech jedovatý fasin, což je jedovatá bílkovinná látka a toxoalbumin. Otrava po konzumanci syrových bobů se projevuje zvracením, prudkými křečemi, průjmem a cirkulačním kolapsem. Největší nebezpečí je u dětí. Vařením se toxicita ztrácí. Neztrácí se však sušením. Proto je třeba tepalná úprava přičemž ideální je zhruba 15 až 20 minutové vaření nabobtnalých semen.

Fazol je teplomilná rostlina vyžadující pro své pěstování teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu ho zařazujeme do třetí tratě. Vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10°C a půda je dostatečně zásobena vláhou, což v praxi bývá od 1. dekády května do poloviny června. Postupným výsevem až do konce června můžeme prodloužit dobu sklizně. Důležitá je hloubka setí - 4 až 7 cm u fazolu keříčkového, 6 až 8 cm u fazolu tyčkového. Kultivujeme jenom do počátku kvetení, pozdější zásah do porostu zapříčiňuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav. Závlaha do počátku květu a v suchých letech zvyšuje výnos lusků.

Vegetační doba je 55 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - V.-VI.

• do sponu - 40 x 5 cm

• sklizeň - VII.-VIII.

Ošetřeno proti houbovým chorobám: ANO

Moř./mor.: Vitavax 2000

Učinná látka: Thiram, Carboxin

Keříčkové fazole

Mají rychlejší nástup do plodnosti a poskytnou vyšší koncentrovanou úrodu v kratším časovém období. Vzhledem ke kratší vegetační době netrpí tak výrazně chorobami a škůdci. Zaberou, ale na zahradě více místa a pro sklízení fazolek dlouhou dobu, se musí provést několik opakovaných výsevů v asi třítýdenních intervalech.

Pnoucí (tyčkové) fazole

Umožňují využít „třetí rozměr" - výšku na malých zahrádkách. Do plodnosti vstupují později, při pravidelné sklizni mladých lusků, ale přináší úrodu kontinuálně až do podzimu. Vyžadují více „investic" a energie na počátku pěstování - musí se jim zajistit opora. Na oplátku se odvděčí stínem v horkých letních dnech a mimo funkce užitkové plní i tu dekorativní.

Balení: 12 g