SEMO Petržel zahradní kořenová OLOMOUCKÁ DLOUHÁ

1 hodnocení
17 Kč –18 %
SEMO Petržel zahradní kořenová OLOMOUCKÁ DLOUHÁ
17 Kč –18 % 14 Kč
Skladem
- odrůda vhodná do lehčích půd, dlouhodobě skladovatelná

Detailní informace

Detailní popis produktu

Petržel zahradní kořenová: OLOMOUCKÁ DLOUHÁ ** (P.crispum (Mill.) Nym. Ex A.W.Hill convar radicosum (Alef.) D / Petržlen koreňový)

Odrůda Olomoucká je pozdní kořenová petržel s kořenem dlouhým 21 - 23 cm, vřetenovitě kuželovitým s dlouhým ostrým zakončením, hustě příčně rýhovaným, šedobílým až šedým. Dužnina je smetanově bílá, kompaktní, aromatická. Netrpí rzivostí. Odrůda vhodná do lehčích a sušších půd, kde dává spolehlivé výnosy. Je odolnější k suchu a dlouhodobě skladovatelná.

Petržel je dvouletka se ztluslým kořenem, pěstovaná jako jednoletá listová a kořenová zelenina. Je chladuvzdorná. Petržel obsahuje silice, flavonidy, furanokumariny, sliz a sacharidy. Je velkým z drojem provitaminu A a vitaminů B, C, E a minerálních látek, draslíku, hořčíku, železa, vápníku, sodíku a fosforu. List obsahuje kyselinu listovou, beta karoten, vitamín C a železo. Petržel napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách, působí na rozšiřování cév, nepatrně snižuje krevní tlak, působí na trávicí trakt zvyšováním sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Petržel také uvolňuje střevní plyny, působí protikřečově, proti střevním parazitům. Je užívána při problémech s močovým ústrojím a nedostatečným vylučováním moči. Při poruchách trávení. Je také mírné afrodiziakum. Těhotné matky a lidé, kteří mají problémy s ledvinami, by neměli jíst velké množství petržele.

Petržel vyžaduje dostatečně hlubokou, vlhkou, lehčí, dobře zpracovanou půdu. Velmi kvalitních kořenů se dosáhuje při pěstování na hrůbcích. Nesnáší čerstvé organické hnojení. Vysévá se co nejdříve na jaře, aby měla dostatek zimní vláhy. Osivo petržele je citlivé na plynulé zásobení vláhou zejména v průběhu vzcházení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu často velmi špatně vzchází.

Vegetační doba je 190 - 210 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - III.-IV.

do sponu - 30-40 x 4-5 cm

• sklizeň - IX.-XI.

Ošetřeno proti houbovým chorobám: ANO

Moř./mor: Captan 80 WG

Účinná látka: Captan

Dávkování: 5 - 6 g osiva na 10 m2

Postup při skladování petržele:

Nejdříve je třeba oklepat ulpívající zeminu, poté uříznout nať ve výšce asi 1 cm a vytřídit poškozené kořeny. Zdravou petržel lze uskladnit v nějaké bedně. Ukládá se vždy řada petržele a to vedle sebe střídavě špičku a hlavu. Jednotlivé vrstvy se pak proloží vrstvou rašeliny s pískem, nebo vlhkou lehkou zeminou. Zabraňuje to vysychání kořenů. Bedna se potom uskladní v chladném, větratelném prostředí. Petržel lze přes zimu skladovat také na zahrádce. Sklizené kořeny se kónicky naskládají do hromady, špičkami dovnitř. Hromada se přikryje slámou nebo senem a na povrchu se vše přikryje asi 15 cm silnou vrstvou zeminy. V březnu musí být tento "krecht" otevřen, jinak by petržel začala rašit. Nové výhonky se odstraní a petržel se poté uskladní v bedně, odkud se postupně spotřebovává.

Balení: 3 g