SEMO Petržel zahradní naťová - FESTIVAL 68

Neohodnoceno
20 Kč
Skladem
- výnosná naťová, bujně rostoucí petržel, odrůda netrpí na podzim padlím, takže je využitelná i v podzimních měsících

Detailní informace

Detailní popis produktu

Petržel: FESTIVAL 68 ** (P.crispum (Mill.)Nym.Ex A.W.Hill convar vulgare(Nois) Danert / Petržlen vňaťový)

Naťová, bujně rostoucí petržel s množstvím tmavozelených, nezkadeřených listů. Odrůda netrpí na podzim padlím, takže její nať je využitelná i ve vlhkých podzimních měsících.

Petržel je dvouletka se ztluslým kořenem, pěstovaná jako jednoletá listová a kořenová zelenina. Petržel naťová se pro svou jemnou vůni a nevtíravou chuť stala nejuniverzálnějším kořením používaným prakticky do všech slaných pokrmů. Dobře se snáší i v kombinaci s ostatním kořením. Hladkolistá petržel v porovnání s kadeřavou má pikantnější chuť. Petržel je chladuvzdorná, obsahuje silice, flavonidy, furanokumariny, sliz a sacharidy. Je velkým z drojem provitaminu A a vitaminů B, C, E a minerálních látek, draslíku, hořčíku, železa, vápníku, sodíku a fosforu. List obsahuje kyselinu listovou, beta karoten, vitamín C a železo. Petržel napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách, působí na rozšiřování cév, nepatrně snižuje krevní tlak. Při poruchách trávení. Je také mírné afrodiziakum.

Petržel vyžaduje dostatečně hlubokou, vlhkou, lehčí, dobře zpracovanou půdu. Velmi kvalitních kořenů dosáhne při pěstování na hrůbcích. Nesnáší čerstvé organické hnojení. Vyséváme co nejdříve na jaře, aby měla dostatek zimní vláhy. Osivo petržele je citlivé na plynulé zásobení vláhou zejména v průběhu vzcházení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu často velmi špatně vzchází. Vyséváme 1,5 - 5 kg na hektar, 1,5 - 5 g na m2.

Vegetační doba jarních a letních výsevů: 75 - 85 dní od výsevu do sklizně

Vegetační doba podzimních výsevů: 140 - 170 dní od výsevu do sklizně

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - III.-IV.

• do sponu - 30 x 5 cm

• sklizeň - VI.-.X.

Ošetřeno proti chorobám: ANO

Moř./mor.: Captan 80 WG

Učinná látka: Captan

Dávkování: 1,5 - 5 g na m2

Postup při skladování naťové petržele:

Naťovou petržel lze uchovávat vždy v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby neuvadala. Sáček by měl být pootevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Petržel takto uchovaná vydrží až 5 dní. Pro uchování se nepoužívají nažloutlé, nečerstvě vypadající listy.

Balení: 4 g