SEMO Pór pravý - zimní ELEFANT

1 hodnocení
20 Kč
Skladem

- rychle rostoucí odrůda vhodná k přezimování a sklizeň od časného jara

Detailní informace

Detailní popis produktu

Pór pravý: ELEFANT ** (Allium porrum L. / Pór pestovaný)

Rychle rostoucí odrůda vhodná pro podzimní sklizeň i k přezimování na poli a sklizeň od časného jara. Rostlina vysoká 65 - 85 cm má rozkladité, tmavě zelené, silně ojíněné listy. Konzumní část stvolu je dlouhá průměrně 10 cm, široká 3 - 6 cm, na průřezu okrouhlá, pevná. Délku konzumní části můžeme prodloužit přihrnutím stvolu. Ze 100 m2 lze získat 300 - 500 kg tržních rostlin podle sklizňového období a pěstebních podmínek. Sklízíme postupně od října až do jarních měsíců následujícího roku.

Pór pravý pochází z Přední Asie, záznamy o jeho pěstování jsou staré přes čtyři tisíce let. Oblíbený byl již tehdy pro široké použití v teplé i studené kuchyni i pro léčivé účinky obsažených látek jako jsou draslík, vápník, železo a fosfor, dále karoten, niacin (vitamin B3), vitamin. Éterické oleje a minerální látky obsažené v póru ovlivňují tvorbu žaludečních šťáv a trávení. Pór je také skvělým pomocníkem při nachlazení. Lidé trpící revmatem, dnou nebo cévními změnami způsobené stářím by jej měli zařadit do svého jídelníčku pravidelně. Nejvíce vitamínu je obsaženo nikoliv v bílé časti, ale v listech. Proto bychom měli konzumovat právě i je.

Pór lze s úspěchem pěstovat na všech hlubokých půdách zásobených živinami a humusem. Nejlépe mu vyhovuje neutrální půdní reakce. Není náročný na polohu, zařazuje se obvykle do druhé tratě. Při pěstování ze sadby vysazujeme sazenice síly stébla do rýh hlubokých alespoň 10 cm, vzdálených 30 - 40 cm. Přímý výsev je možný od počátku dubna do řádků 50 cm vzdálených, cca 200.000 semen na hektar. Rostliny postupně přihrnujeme.

Vegetační doba je 180 - 200 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - III.-IV.

• výsadba - V.-VI.

• do sponu - 35 x 10 cm

• sklizeň - IX.-.III.

Ošetřeno proti chorobám: ANO

Moř./mor.: Thiram Granuflo

Učinná látka: Thiram

Dávkování: 3 - 5 g osiva na 10 m2

Postup při skladování pórku:

Zimní odrůdy pórku dobře odolávají nízkým teplotám, vydrží i mráz -15°C. Pro úspěšné přezimování na záhonu lze použít jako ochranu před silnými mrazy např. nastýlku z listí, případně slámy nebo přihrnutí zeminy k rostlinám tak, aby byla zakrytá celá konzumní část (až po listy). Jinak pórek vyrytý ze země se skladuje špatně. Lze skladovat v ledničce (maximálně však cca 20 dní). Pokud je třeba uchování po delší dobu, je nutné skladovat jej v mrazničce.

Balení: 1,2 g