MoravoSeed Bazalka pravá

Novinka
Neohodnoceno
16 Kč
Skladem

- jednoletá bylina s malými, silně vonícími listy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bazalka pravá ( Ocimum basilicum )

Rostlinám se nejlépe daří na teplém a slunném stanovišti. Při sklizni ponecháme nad zemí 15 cm, stonek s listy dobře obroste a tím docílíme dvě sklizně. Čerstvou i sušenou nať používáme do zeleninových a masitých pokrmů. Její chuť se zvýrazní v kombinaci s česnekem.

Bazalka bývá obvykle pěstována jako koření, ale její léčebné účinky by neměly zůstat nepovšimnuty. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu (1 čajovou lžičku sušené bazalky zalijeme vroucí vodou a necháme 10minut odstát). Podáváme při dýchacích obtížích a nachlazení. Dále podporuje zažívání-působením na stěnu žaludku zvyšuje produkci trávicí šťávy, tím zahání nechutenství. Snižuje napětí hladké svaloviny trávicí trubice a koriguje tak střevní obtíže. Povzbuzující účinky éterických olejů se uplatní při únavě, vyčerpanosti a stresu.

Bazalka je rostlina na pěstování nenáročná. Obecně platí tři zásady: hodně vody, teplo a světlo. Vysévat bazalku můžeme 2krát do roka-na jaře a na podzim.

Do truhlíku  nasypeme cca 3-4cm substrátu, přiměřeně semínek a "zaprášíme" opět substrátem.  Půda k vysázení musí mít dostatek vápníku, kyprosti a humusu. Bazalka je náročná na živiny. Dle potřeby přibližně každý 2-3den bohatě rosíme. Do týdne se nám začnou objevovat první děložní lístky. Počkáme až rostlinky povyrostou a přesazujeme.  Chceme-li mít bazalku na zahrádce, počkáme s výsadbou ven do června. Bazalka nemá ráda chlad ani vítr a je velmi citlivá na mráz. Chceme-li mít bohatou úrodu, nenecháme rostliny vykvést a včas zaštipujeme. Při zalévání si dávejte pozor, abyste nepokropili listy. Rostlinky chraňte i před deštěm, jinak se na listech objeví černé skvrnky. Zalévejte ráno a večer. Nejlépe je bazalku pěstovat jako jednoletou rostlinu.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev na záhon - III.

• výsadba na záhon - V.

• do sponu - 30 x 30 cm

• sklizeň - VI. - IX.

Postup při skladování bazalky pravé:

Mladé výhonky a listy používejte během celého růstu až do začátku kvetení. Nejsilnější aroma má právě před květem. Jakmile se začnou objevovat bílé květy, nastává čas sběru. Období květu bazalky je nejlepší pro celkovou sklizeň. Suší se ve stínu v tenké vrstvě. Teplota při sušení by neměla přesáhnout třicet pět stupňů Celsia. Vhodnější je lístky bazalky jemně nasekat a v mikrotenovém sáčku zamrazit. Chutnou alternativou je uchování na způsob pesta.

Balení: 1 g