MoravoSeed Dobromysl obecná

Novinka
1 hodnocení
26 Kč
Skladem

- vytrvalá aromatická rostlina vysoká 60 cm, s širokým využitím

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dobromysl obecná ( Origanum vulgare )

Sklizeň natě k sušení se provádí v plném květu rostlin, nejlépe před polednem. Používá se v čerstvém i sušeném stavu proti kašli a bolestem hlavy. Rovněž je vhodná k dochucení jídel, podobně jako majoránka. Rostlinám se daří na teplém a slunném stanovišti.

Dobromysl obecná je vytrvalá bylina, která má vzpřímený chlupatý načervenalý stonek dorůstající až do výšky 1m. Listy má drobné, vstřícné, vejčitého tvaru s krátkými stonky. Spodní listy rostliny jsou větší než vrchní. Kořen má dřevnatý a výběžkovitý. Tvoří poléhavé nebo vzpřímené keříky. Dorůstá výšky okolo 50 cm. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové. Celá rostlina je mírně ochmýřená a velmi silně aromatická, zejména v období květu. Dobromysl patří do čeledi hluchavkovité. Jak již název napoví, používá se " pro dobrou mysl", navozuje totiž pozitivní atmosféru. Používá se zejména pro léčení nervového původu, dále při poruchách trávení a nechutenství.

V našich podmínkách roste planě na slunných stráních, pasekách a na slunných okrajích lesů. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou vápenatou půdu. Zálivka postačí jen mírná, rostlina má raději sucho. Semena vyséváme na jaře. Ven rostlinu vysazujeme v květnu. Vůně a barva se mění podle kvality půdy a podnebí. 

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku - III. - IV.

• výsadba na záhon - VII.- IX.

• do sponu - 50 x 30cm

• sklizeň - VII.

Postup při skladování dobromysli obecné:

Rostlina se používá čerstvá nebo sušená. Lístky a stonky sklízíme kdykoliv po celý rok kromě zimy. Stonky seřízneme zhruba 15 - 20 cm. Stonky sušíme ve svazcích na teplém stanovišti, které je dobře větrané. Sušené listy uchováváme v dobře uzavřených nádobách na chladném, tmavém místě. Čerstvé listy uchováváme např. v lednici v igelitovém sáčku nebo v mrazáku.

Balení: 2400 ks