MoravoSeed Meduňka lékařská

Novinka
1 hodnocení
13 Kč
Skladem

- vytrvalá bylina vysoká až 80 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Meduňka lékařská ( Melissa officinalis )

Osivo klíčí za 3-4 týdny. Rostliny vyžadují chráněné a slunné stanoviště. Sklízí se nať a listy mladých výhonků za suchého počasí. Droga má citrónovou chuť, dezinfekční účinky a posiluje nervovou soustavu.

Vytrvalá bylina s čtverhrannou lodyhou a protistojnými vejčitými listy. Siličnatá droga vonící po citrónu s výrazným sedativním účinkem na nervový systém. Uplatňuje se v čajových směsích pro úpravu poruch trávení a u vyčerpanosti spojené s nespavostí.

Na jaře se semena vysévají do výsevových misek a postaví se na teplé místo, nejlépe kolem 20 C. Meduňka klíčí až po 3 - 4 týdnech. Jakmile se venku trochu oteplí, mohou se mladé rostlinky vysazovat. Tato trvalka je poměrně velká a po seřezání se ještě rozrůstá. Později se dokonce sama vysévá a dá se množit dělěním. Během růstu vyžaduje vydatnou zálivku. V chladných zimách se ale musí přikrývat.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku  - III.-IV.

• výsadba na záhon  - V.-VII.

• do sponu - 40 x 30 cm

• sklizeň - VIII.- IX.

Postup při skladování meduňky lékařské:

Slabší stonky a mladé listy se mohou sklízet bez přerušení od jara do podzimu. Nejvhodnější je používat medňku čerstvou, neboť má nejvíc vůně a nejvyšší obsah hodnotných účinných látek. Kdo by si chtěl uložit meduňku na zimu, seřeže nať před rozkvětem a usuší si ji.

Balení: 0,3 g