MoravoSeed Rozmarýn lékařský

Novinka
1 hodnocení
32 Kč
Skladem

- vytrvalá silně aromatická stálozelená bylina používaná jako koření i léčivka

Detailní informace

Detailní popis produktu

Rozmarýn lékařský ( Rosmarinus officinalis )

Nať sklízíme po celý rok, působí proti vyčerpání, slabosti a posiluje krevní oběh. Mladé výhonky používáme do pokrmů. Rostliny pěstujeme v kontejnerech, které necháme v chladné a světlé místnosti přezimovat.

Rozmarýn se používá jako léčivo při revmatických onemocněních, trávicích obtížích, žlučníkových a žaludečních poruchách a na povzbuzení krevního oběhu. V přírodní medicíně ho využívají zejména při tzv.. ženských chorobách. Větvičky čerstvého rozmarýnu používáme dodnes na osvěžení vzduchu v místnostech. Listy rostlinky obsahují silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, triterpenové kyseliny a alkaloidy. Směsí rozmarýnu lze ochucovat maso, hlavně zvěřinu a skopové. Je součástí různých kořeninových směsí.

Pěstujeme ho ze semen na slunečném stanovišti v půdě bohaté na vápník. Na záhon vysazujeme předpěstované rostlinky rozmarýnu až v průběhu května - června. Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem. I když je rozmarýn vytrvalý, trpí na velký chlad. Proto je nutné bylinku v nádobě na podzim přenést z balkonu do chladnější, ale bezmrazé místnosti. Pokud jej pěstujeme venku na zahrádce, přikryjeme jej netkanou textilií. V zimě může dojít k poškození při zatížení  těžkým sněhem. Při pěstování doma ve vytápěné místnosti nemusíme zalévat, použijeme rozprašovač, příliš suchý vzduch bylince škodí.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku - III. - IV.

• výsev na záhon - IV. - VI.

• výsadba na záhon - V.

• do sponu - 30 x 15 cm

• sklizeň - VII. - IX.

Postup při skladování rozmarýnu lékařského:

Rozmarýn můžeme sklízet celý rok. Sbíráme vrcholky rozmarýnu, které později sušíme. Větvičky rozmarýnu uchováme na chladném, suchém místě. Rozmarýn můžeme také zmrazit a skladovat v mrazáku, uchovat v octě nebo použít k ochucení oleje a výborného másla.

Balení: 0,1 g