MoravoSeed Šalvěj lékařská

Novinka
1 hodnocení
26 Kč
Skladem

- vytrvalý polokeř vysoký 60 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Šalvěj lékařská ( Salvia officinalis )

Sbírají se listy a mladá nať před květem. Má protizánětlivé účinky a jako koření se používá zejména k tučným masům.

Šalvěj lékařská snižuje vylučování potu, působí protizánětlivě a podporuje vylučování moči. Blahodárně působí na mozek, nervovou soustavu, zlepšuje koncentraci, působí proti stresu a tlumí mimo jiné stařecký třas. Šalvěj lékařská se používá také při plicních chorobách, nemocech žlučníku, jater, žaludku i ledvin, má dezinfekční účinky. Má intenzivní chuť, lze ji kuchyňsky použít zejména k ochucení pokrmů z ryb, vepřového nebo skopového masa.

Tato bylina potřebuje suché, chráněné a velmi slunné stanoviště. Nejlépe se jí daří v lehkých, kyprých, dobře propustných, hlinitopísčitých půdách. Semena se vysévají od března do pařeniště, v květnu a říjnu do venkovního prostředí. Semena šalvěje sázíme do sponu 40x60 cm. Lze je zasadit i do květináče, substrát by ale neměl být příliš výživný, rostlině se nemusí v takové půdě dařit. Konce výhonků šalvěje často zaštipujeme, abychom podpořili keřovitý růst rostliny. Při odkvětu je dobré květy ostříhat, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Rostlina špatně snáší mrazy, na zimu šalvěj přikryjeme chvojím. Pěstujeme-li ji v květináči, dbáme, aby měla dostatek světla. Životnost trsu je přibližně 5 let, potom se doporučuje výhonky vyměnit.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev do skleníku - III. - IV.

• výsadba na záhon - IV. - V.

• do sponu - 40 x 30 cm

• sklizeň - V. - IX.

Postup při skladování šalvěje lékařské:

Lístky a nať sklízíme od května do července. Čerstvé listy šalvěje můžeme sklízet kdykoliv, nejlepší ale je, pokud lístky šalvěje budete sbírat během slunečných a suchých dní, těsně před rozkvětem. To obsahují nejvíce éterických olejů. Celou nať sklízíme dvakrát do roku, uřízneme ji 10 cm nad zemí. Listy usušíme, ideálně v teplotách do 30 až 35 °C.  Šalvěj lze i mrazit v mikroténovém sáčku, konzervovat v oleji nebo octu.

Balení: 0,7 g