SEMO Ředkvička - pro rychlení i pole, tetraploidní KVARTA

1 hodnocení
29 Kč
Skladem
- raná až poloraná tetraploidní odrůda, tmmavě červené barvy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ředkvička: KVARTA Tetraploid *** (Raphanus sativus L. var. sativus / Reďkovka)

Raná až poloraná tetraploidní odrůda, tmavě červené barvy, s ploše kulovitou až kulovitou bulvičkou, s tupě špičatou bází, matně bílou barvou dužniny a s tlustou pokožkou. Má velmi dobrou odolnost proti praskání bulviček, proti vybíhání do květu i proti houbovatění dužniny. Vyznačuje se nižší tvarovou vyrovnaností. Lze ji doporučit pro rychlení i pro jarní a podzimní pěstování ve volné půdě.

Ředkvičky jsou cenným zdrojem minerálních látek, zejména draslíku, fosforu, síry, hořčíku, vápníku a železa. Bulvičky obsahují 7% sacharidů, množství bílkovin a vitamín C (kyselinu askorbovou), kyselinu listovou, karotenoidy a vitamíny řady B. Jsou také dobrým zdrojem vlákniny (1,5 - 2 g), která pozitivně podporuje střevní peristaltiku. Hořčičné oleje a silice ulevují od infekcí zažívacího traktu, desinfikují také dutinu ústní a nosohltan, kde napomáhají při rozpouštění hlenu a usnadňují odkašlávání. Ředkvičky také snižují riziko tvorby kamenů žlučových a močových cest. Pro vyšší obsah draslíku působí mírně močopudně.

Ředkvička je kořenová zelenina botanicky klasifikovaná jako varieta ředkev setá letní. Vyžaduje lehčí, kypré a humusem bohaté půdy s dostatkem pohotových živin a pravidelným zásobováním vodou. Nepravidelná závlaha zvyšuje "ostrost" chuti. Kořen je kulovitý nebo válcovitý, různě zbarvený. Barva se pohybuje od bílé až k červeným nebo fialově zabarveným. Existují i odrůdy červenobílé nebo žluté kulaté a bílé protáhlé. Dužnina bílá, u červených ředkviček někdy s nádechem do růžova, u starších kusů se skelným nádechem. Chuť ředkvičky je pálivá díky siřičitým silicím, někdy vodová - závisí obecně na zálivce a počasí během vegetace. Pálivost ředkviček lze zmírnit jejich namočením do studené vody či posolením při konzumaci.

Vegetační doba je 32 - 36 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev - II.-IV. + VIII.

• do sponu - 20 x 6 cm

• sklizeň - IV.-V., V-VI. + IX.

Ošetřeno proti houbovým chorobám: NE

Dávkování: vyséváme ve špetkách do hnízd a jednotíme

Postup při skladování ředkvičky:

Ředkvičky je možné skladovat při teplotách 0 - 2°C a relativní vzdušné vlhkosti 90 - 95%.

Balení: 5 g

Co znamená tetraploidní odrůda:

Ploidie je termín označující počet sádek chromozomů v buňce. Většina rostlin je diploidních, tedy s dvěma sádkami. Pohlavní buňky (pyl a vajíčko) mají jen jednu sádku, jejich splynutím vzniká diploid. Tetraploidní tudíž znamená zvojený počet sádek chromozomů. Původním znakem je dvojnásobná velikost buněk, která je patrná i na pohled větší velikostí rostlin. Tetraploidie se projevuje i na velikosti osiva, které je téměř dvojnásobné v porovnání s klasickými odrůdami. Tetraploid se chová jako F1 hybrid, vyznačuje se vyšší odolností k méně příznivým pěstitelským podmínkám, větší razancí růstu a vyšším výnosem.