MoravoSeed Mangold listový LUCULLUS

Novinka
Neohodnoceno
16 Kč
Skladem

- odrůda určená pro postupnou sklizeň listů, které se používají obdobně jako špenát a řapíky pro přípravu salátů a polévek

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mangold listový LUCULLUS ( Beta vulgaris L. )

Odrůda určená pro postupnou sklizeň listů, které se používají obdobně jako špenát a řapíky pro přípravu salátů a polévek.

Mangold je mnohými považován za druh špenátu, ale není tomu tak. Je ovšem, ale mnohem zdravější než špenát, a to zejména proto, že neobsahuje tolik kyseliny šťavelové. Zato obsahuje mnoho vitamínu C, jehož množství, ale může klesnout neopatrným zpracováním. Dále pak obsahuje vitamín B, E a A. Z minerálních látek nám mangold nabízí vápník, draslík, hořčík, fosfor a železo. Protože je příbuzný s řepou, obsahuje prvek betain. Betain je spolu s dalšími složkami účinný proti kornatění cév, aktivuje činnost jater a brání jejich tukové degeneraci. Mangold také mimo jiné podporuje tvorbu a vylučování trávících šťáv a je velmi účinný v prevenci nádorových onemocnění. Mimo to má příznivé účinky na látkovou výměnu a posiluje nervový systém. Pročisťuje krev a díky obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti. Je vhodný i při redukčních dietách, protože je nízkokalorický, 100 g mangoldu obsahuje jen 59 kJ.

Z pěstitelského hlediska není pěstování mangoldu nikterak složité. Výsev osiva se provádí až v druhé polovině dubna. Vysévá se do hloubky asi 3 cm. Po vytvoření pěti - šesti pravých listů na rostlinách se provádí jednocení. Na záhonech se nechávají pouze nejsilnější jedinci a ty se přihnojují ledkem. Půda se kolem mangoldu v průběhu vegetačního období kypří pravidelně. Zvlášť v suchém období se mangold neobejde bez zálivky, protože nedostatek vláhy u něj může způsobit nežádoucí vybíhání do květu. Snáší dobře i polostín a příznivý vliv na jeho růst má vyšší vlhkost vzduchu a vlhké půdní podmínky. Jeho pěstování je zvlášť vhodné v teplejších oblastech. V oblibě má půdu s vyšším obsahem živin. Lze jej pěstovat i na půdě hnojené chlévskou mrvou. Sklíze se postupně, po odřezání listů znovu obráží a poskytuje tak úrodu po celé vegetační období.

Vegetační doba je 65 - 75 dní od výsevu do sklizně.

Přehled doby výsevu a sklizně:

• výsev na záhon - IV. - V.

• do sponu - 40 x 30 cm

• sklizeň - VII. - X.

Postup při skladování mangoldu:

Mangold jako jiná listová zelenina není zrovna vhodná k uskladnění. Pokud je jej však třeba uskladnit, provede se to tak, že se odřezané řapíky vždy uchovají v lednici, nejlépe v plastovém sáčku, aby neovadaly. Sáček má být pootevřený, aby případná nadměrná vlhkost nezpůsobila hnití. Takto lze mangold uchovat až 5 dní. Pro případné skladování se nemají používat nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Listy (řapíky) se umývájí vždy až těsně před použitím.

Balení: 3 g